Brutalny thriller o Leninie na faktach

Ze złości to nowa powieść królowej polskich kryminałów, czyli Katarzyny Bondy. Jak przystało na tę autorkę, jest to część większego cyklu pod tytułem Jakub Sobieski. Jest to nie tylko rasowa powieść kryminalna, ale historia sensacyjna i thriller o zaskakująco gęstym klimacie. Czy ta książka spodoba się czytelnikom, którym dotychczas nie było po drodze z książkami autorstwa Katarzyny Bondy? Jaką zagadkę kryminalną zmuszony będzie rozwiązać Jakub Sobieski? I czy podoła w tym zadaniu?

Warszawskie kasyno

Zaczyna się ciekawie. Od razu lądujemy w warszawskim kasynie, w którym doszło do zbrodni. Nikt nie wie dlaczego, nikt nie widzi powodu stojącego za tym, że jeden z mężczyzn nagle wyciągnął broń. Jaka osobista historia kryje się za tym strzałem? Rozwiązanie tej zagadki to zadanie dla Sobieskiego. W życiu głównego bohatera zaszły jednak wielkie zmiany. Sam mężczyzna nie pracuje już w policji, został z niej wydalony i nie udało mu się wrócić do służby. Bo chwilowym okresie załamania Sobieski podjął decyzję o założeniu własnej agencji detektywistycznej. Po czasie dołącza do niego współpracownica znana z pierwszego tomu cyklu: Ada Kowalczyk. Jednak ta pomaga Sobieskiemu w inny sposób, aniżeli można by się spodziewać. Zamiast wspólnie prowadzić z nim agencję, kobieta decyduje się na ryzykowny ruch i postanawia spróbować swoich sił na prokuratorskiej ścieżce kariery. 

Kto zabił? 

Ze złości do 100 zł to świetnie napisany kryminał, który wciąga czytelnika od pierwszych stron. Katarzyna Bonda stawia na coś, co wychodzi jej najlepiej, czyli budowanie pogłębionych i wielowarstwowych portretów psychologicznych postaci. Sam Jakub Sobieski to z kolei postać z krwi i kości, którą czuje się i rozumie. Łatwo też z mężczyzną sympatyzować oraz kibicować mu w prowadzeniu agencji detektywistycznej. Na przeciwnym biegunie pod względem charakterologicznym umieszczona została Ada Kowalczyk. Choć postać ta tak bardzo różni się od Sobieskiego, to trzeba przyznać, że oboje świetnie się uzupełniają i tworzą jedną z ciekawszych literackich par zawodowych ostatnich lat.